Narodna banka Srbije (NBS), Delegacija Evropske unije u Srbiji i Evropska centralna banka danas obeležavaju uspešnu realizaciju programa sveobuhvatne saradnje čiji je cilj pružanje pomoći centralnoj banci Srbije u pripremama za ulazak u Evropski sistem centralnih banaka. Program je finansirala Evropska unija donacijom u iznosu od 2.500.000 evra. Program izgradnje kapaciteta trajao je gotovo tri godine. Obuhvatio je 13 oblasti poslovanja, a u njegovom sprovođenju učestvovala je 21 centralna banka iz Evropske unije. Trinaest oblasti projekta obuhvatile su gotovo sve funkcije NBS: nadzor finansijskog sektora, usklađivanje zakonodavstva, liberalizaciju tokova kapitala, upravljanje deviznim rezervama, monetarno i devizno poslovanje, zaštitu korisnika finansijskih usluga, podršku u procesu pristupanja Evropskoj uniji, ekonomske analize i istraživanja, statistiku, platne sisteme, finansijsku stabilnost, računovodstveno i finansijsko izveštavanje i informacionu tehnologiju.
Narodna banka Srbije (NBS), Delegacija Evropske unije u Srbiji i Evropska centralna banka danas obeležavaju uspešnu realizaciju programa sveobuhvatne saradnje čiji je cilj pružanje pomoći centralnoj banci Srbije u pripremama za ulazak u Evropski sistem centralnih banaka.
Program je finansirala Evropska unija donacijom u iznosu od 2.500.000 evra.
Program izgradnje kapaciteta trajao je gotovo tri godine. Obuhvatio je 13 oblasti poslovanja, a u njegovom sprovođenju učestvovala je 21 centralna banka iz Evropske unije. Trinaest oblasti projekta obuhvatile su gotovo sve funkcije NBS: nadzor finansijskog sektora, usklađivanje zakonodavstva, liberalizaciju tokova kapitala, upravljanje deviznim rezervama, monetarno i devizno poslovanje, zaštitu korisnika finansijskih usluga, podršku u procesu pristupanja Evropskoj uniji, ekonomske analize i istraživanja, statistiku, platne sisteme, finansijsku stabilnost, računovodstveno i finansijsko izveštavanje i informacionu tehnologiju.
Kako se navodi u saopštenju NBS, u tim oblastima, u saradnji sa ekspertima Evropskog sistema centralnih banaka, ostvareni su rezultati projekta u vidu strategija, internih smernica, ekonomskih modela čija primena treba da omogući usaglašavanje poslovanja Narodne banke Srbije sa standardima centralnih banaka Evropskog sistema centralnih banaka, kao i pripremu zakona u koje je inkorporiran regulatorni okvir Evropske unije. Svi ciljevi projekta su uspešno realizovani: jačanje institucionalnih kapaciteta NBS, a, samim tim, i priprema centralne banke za ulazak u Evropski sistem centralnih banaka kada Republika Srbija ispuni uslove za članstvo u Evropskoj uniji.
Evropskoj uniji je zadovoljstvo što je partner NBS i što može da je podrži u naporima da usvoji standarde evropskih centralnih banaka, kao i zakonsku regulativu Evropske unije u ovoj oblasti. Centralna banka biće jedan od ključnih učesnika na putu Srbije ka Evropskoj uniji. Zbog toga ona mora da bude kredibilan, odgovoran i efikasan partner evropskim centralnim bankama, obezbeđujući makroekonomsku stabilnost na dobrobit svih svojih građana, rekao je ambasador Majkl Devenport, šef Delegacije Evropske unije u Srbiji.
Jorg Asmusen, član Izvršnog odbora Evropske centralne banke, rekao je da je izgradnja institucionalnih i kadrovskih kapaciteta od velikog značaja za sve centralne banke. Zahvaljujući ovakvim programima, zajedno se grade jače institucije u Evropi, što doprinosi efikasnosti makroekonomske politike i stabilnosti u celini.
Tokom skoro tri godine, više od 170 stručnjaka iz centralnih banaka Austrije, Belgije, Bugarske, Kipra, Češke, Estonije, Francuske, Finske, Nemačke, Grčke, Mađarske, Irske, Luksemburga, Holandije, Poljske, Portugala, Rumunije, Slovačke, Slovenije, Španije i Velike Britanije podelilo je svoja znanja i pružilo podršku kolegama iz Narodne banke Srbije u preko 180 misija i studijskih poseta.
Guverner NBS Jorgovanka Tabaković s velikim zadovoljstvom je istakla da je cilj projekta uspešno ostvaren i da će primena navedenih rezultata omogućiti NBS uspešnije ostvarivanje njenog osnovnog cilja – stabilnosti cena, ali i efikasnije suočavanje sa izazovima koje je nametnula finansijska kriza. Rezultati projekta su posebno značajni i za predstojeće pregovore Republike Srbije sa Evropskom unijom, u kojima će naša institucija imati veoma aktivnu ulogu, dodala je Tabaković.